Świdnik – historia miasta
Czasy najdawniejsze oraz średniowiecze
Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą sprzed 5000 lat. Niestety, ta dawna kultura nie zagościła tutaj na dłużej. Kolejne wspominki na temat ziem świdnickich pochodzą z początków istnienia Państwa Polskiego. Wiadomo, że należały one do kasztelanii lubelskiej, natomiast wówczas Świdnik był jedynie wsią. Nazwa Świdniki wywodzi się od słowa „świda” czyli wilgoć. Wieś została wymieniona z nazwy po raz pierwszy w 1326 roku.
Pod koniec XIV i na początku XV wieku można spotkać się z nazwami: Świdnik Wielki oraz Świdnik Mały. Najprawdopodobniej były to dwie wsie, położone stosunkowo niedaleko siebie, natomiast istnieje zapis jeszcze jednej nazwy: Świdniczek. Wówczas właścicielem wsi był z nadania króla Władysława II Jagiełły sołtys Piotr z Moszny. W 1497 roku król Jan I Olbracht nadał misjonarzom pewne dochody ze wsi Świdnik.
Historia od XVI do XX wieku
Wiadomo, że w roku 1564 roku we wsi Świdnik znajdowały się: folwark, 14 zagród oraz karczma. Kmieci, którzy wówczas zamieszkiwali te tereny było 32 i posiadali oni łączne 21 łanów ziemi. Późniejsze dzieje, czyli wiek XVII i XVIII naznaczone są buntami chłopskimi. Przyczyną powstań było zwiększenie pańszczyzny oraz złe traktowanie przez lokalnych panów, natomiast nie oznaczało to, ze chłopi pozostaną bezkarni. Przykładowo, w 1712 roku spadły na nich dotkliwe represje.
Od 1795 roku Świdnik znajdował się w zaborze austriackim. W roku 1864 w ramach powstania styczniowego w okolicach miały miejsce starcia zbrojne powstańców z wojskami rosyjskimi. Pierwsza linia kolejowa przebiegła przez Świdnik w 1877 roku, natomiast dworzec kolejowy powstał dopiero w latach 1905-1914. W czasie I wojny światowej w okolicach toczyły się zacięte boje.
XX wiek
Prawdziwą rewolucją dla Świdnika było powstanie tutaj szkoły Pilotów Cywilnych Ligii Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Lotnisko, które tu powstało miało 800 m długości, natomiast jego szerokość wynosiła 750 m. Niemcy zbombardowali zarówno szkołę jak i lotnisko 2 września 1939 roku.
Od 1949 roku swoją działalność rozpoczęła WSK, która produkowała słynne na cały PRL pojazdy jednośladowe. W związku z tym w latach 1950-1980 nastąpił bardzo intensywny rozwój miasta.