Znają się na środowisku
Wzięli udział w konkursie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Kuratorium Oświaty w Lublinie zorganizowali konkurs, którego głównym celem była szeroka edukacja w zakresie ochrony środowiska. Wydarzenie to zainteresowało także szkoły w Świdniku. Udział wzięło II Liceum Ogólnokształcące, a konkretniej uczennica, Alicja Nizioł oraz jej nauczyciel – Arkadiusz Dębała. Na zakończenie konkursu otrzymali oni liczne nagrody, dyplomy, a także honorarium w formie pieniężnej.
Na czym polegał konkurs?
Konkurs odbył się pod nazwą „Liderzy wiedzy i ochrony środowiska”, natomiast polegał na wykonaniu szeregu prac. Było to m.in. liczenie motyli, prowadzenie badań w laboratoryjnych warunkach, stworzenie ścieżki przyrodniczej i form ochrony zwierząt, a także obserwacja różnych gatunków zwierząt. Wymagało to poświęcenia dużej ilości czasu oraz zaangażowania. Na szczęście Alicja Nizioł pokazała, że przyroda to jej prawdziwa pasja. Natomiast nauczyciel geografii, Arkadiusz Dębała sprawował nad uczennicą opiekę dydaktyczną.
Arkadiusz Dębała brał udział w tym konkursie nie po raz pierwszy. Kiedy pracował jeszcze w innej szkole wziął w nim udział wraz z innym uczniem. W tym roku uważnie śledził informacje na temat organizacji w tym roku. Dowiedziawszy się o tym, że konkurs się odbędzie, zaproponował to swojej uczennicy. Alicja Nizioł zgodziła się wyratować i jak widać wszystko zakończyło się pomyślnie.
Konkurs bierze pod uwagę przede wszystkim edukację w zakresie wiedzy oraz ochrony środowiska. Uczeń, który chce wziąć w nim udział musi wykazać się dobrymi ocenami. Oceny te natomiast muszą dotyczyć przedmiotów, które w jakiś sposób wiążą się z ochroną środowiska, czyli mowa tu o biologii, chemii, geografii czy fizyce.
Czas na realizację już wspomnianych prac wynosił pięć miesięcy. Dotyczyło to oczywiście okresu, gdzie przyroda jest najbardziej żywa, czyli od maja do października. W konkurs zaangażowane były również szkoły wyższe, takie jak chociażby Polska Akademia Nauk.