Co warto zwiedzić w Świdniku?
Stare miasto Świdnik
Świdnik to stare miasto, którego początki sięgają bardzo głęboko w historię. Już w czasach prehistorycznych istniała tutaj osada, a miejscowa ludność zajmowała się rzemiosłem, polowaniem oraz zbieractwem. Z biegiem wieków na tych terenach, jak i na terenach całej Polski pojawiła się kultura Słowian. Wkrótce utworzyło się Państwo Polskie. Pierwszy raz o wsi Świdnik kroniki wspominają już w XIV wieku. Przez wiele lat miejscowi dokonywali różnych rzeczy, rozbudowywali swoje miejsce zamieszkania, aż wreszcie Świdnik stał się miastem. Właśnie o zabytkach w naszym mieście oraz powiecie świdnickim chcielibyśmy dziś porozmawiać.
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Świdniku?
Każdego turystę czy przyjezdnego, który za cel swojej wycieczki obrał właśnie Świdnik należy uprzedzić, iż zasadniczy Świdnik, jako miasto jest wytworem bardzo młodym. Oczywiście z historycznego punktu widzenia. Niestety, jest to typ planowanego miasta, a zatem trudno mówić w tym kontekście o zabytkach, natomiast to wcale nie oznacza, że takowych w Świdniku nie ma. Znajdują się one w części miasta, która niegdyś była osobną wsią. Mowa tutaj oczywiście o Adampolu.
Zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć w Adampolu jest Stara Stacja Kolejowa. Powstała ona w latach 1905-1914 i długo służyła wszystkim, zarówno mieszkańcom, handlowcom, jak i służbom oraz wojskowym. Jest to nie lada gratka nie tylko dla miłośników kolejnictwa, ale dla sympatyków starego budownictwa jak i historii w ogóle. Należy wspomnieć, owa stacja kolejowa pełniła swą funkcję aż do lat 90-tych. Obecnie kolej z niej nie korzysta, ale na pewno jest to budynek godzien uwagi. Stacja leżała na trasie kolejowej Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk. Będąc w Świdniku nie można tego nie zobaczyć, gdyż najprawdopodobniej jest to najstarszy zachowany budynek użyteczności publicznej w naszym mieście.
Co jeszcze warto zwiedzić w Świdniku?
Pozostając w Adampolu należy zwrócić uwagę na inne piękne walory dawnego budownictwa. Mowa tu o domach mieszkalnych oraz willach elit, które powstały w latach 1900-1920. Na uwagę szczególnie zasługuje willa drewniana „Bożenna”, która stanęła tutaj w 1910 roku, a obecnie znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 36. Kolejnym „żeńskim” zabytkiem z tej samej grupy jest willa drewniana „Grażyna”. Ten obiekt powstawał w latach 1915-1917, natomiast obecnie lokalizacja ta to ul. Kruczkowskiego 40. Poza wyżej wymienionymi willami warto też się przejść w celu obejrzenia innych drewnianych domów w Adampolu.
Teraz przejdźmy do obiektów, które wprawdzie ze względu na swój wiek może nie zasługują na szumną nazwę „zabytku” jednak stanowią bardzo ważny punkt na mapie turystycznej Świdnika. I tak: symbol i wizytówka Świdnika, nawiązująca bezpośrednio do produkcji samolotowej to pomnik śmigłowca SM-1. Dalej, na placu Konstytucji 3 Maja zobaczymy rzeźby dwóch żołnierzy – to również ma głęboki wyraz symboliczny. Na uwagę zasługują również pomniki Zygmunta Puławskiego oraz NSZZ „Solidarności”. Spacerując placem będziemy mieli niesamowitą okazję do tego, aby letnią porą ochłodzić się przy miejskiej fontannie. Zegar miejski to również obiekt godny uwagi, gdyż oprócz godziny i daty pokazuje on temperaturę powietrza. Możemy także oddać hołd poległym przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Co odwiedzić w powiecie świdnickim?
Ze względu na swą nie sięgającą daleko historię nie można dużo powiedzieć o zabytkach w samym Świdniku, jednakże istnieje wiele innych, bardzo ciekawych miejsc w powiecie świdnickim, które można, a nawet trzeba zwiedzić. Gminy naszego powiatu na pewno zaoferują każdemu turyście prawdziwą moc wrażeń.
Gmina Piaski
W samych Piaskach, w gminie Piaski istnieją dobrze zachowane ruiny zboru kalwińskiego z XVIII wieku. Budynek ten, kiedy jeszcze znajdował się w użyciu niósł ze sobą dziedzictwo poprzedniego zboru ariańskiego, który w Piaskach stanął już w XVI wieku. W 1849 roku parafia protestancka w Piaskach została zlikwidowana. Kolejnym zabytkiem kościelnym – tym razem zachowanym w całości i dalej pełniącym funkcję miejsca kultu religijnego – jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z 1745 roku. Kościół ten uległ bardzo poważnym zniszczeniom zarówno w trakcie I jak i II wojny światowej. W czasie pokoju mieszkańcy odbudowali świątynię. Kościół posiada także dzwonnicę wybudowaną w stylu barokowym, która zachowała się do naszych czasów od drugiej połowy XVIII wieku. Ponadto na uwagę zasługuje dom organisty, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt ten współcześnie pełni funkcję tylko i wyłącznie zabytkową. Zobaczyć także możemy pomnik, który upamiętnia ofiary II wojny światowej. Zanim wyjedziemy z Piasków możemy także poświęcić kilka chwil dwu żydowskim cmentarzom. Jeden z nich, nazywamy Starym Cmentarzem Żydowskim jest wiekową nekropolią. Powstał co najmniej w XVIII wieku, a może jeszcze wcześniej. Dokładna data powstania tego cmentarza nie jest znana. Natomiast drugi, Nowy Cmentarz Żydowski to miejsce szczególne. Pochówki odbywały się tu od XIX wieku, natomiast to nie jest najważniejszy fakt dla tego miejsca. Otóż w czasie II wojny światowej na tym cmentarzu odbywały się masowe egzekucje Żydów. Z tego, co nam wiadomo w trakcie trwania całej wojny tylko na tym cmentarzu śmierć poniosło blisko 2000 Żydów.
Kolejną miejscowością, położoną w gminie Piaski, a godną odwiedzenia jest Emilianów. Tutaj możemy – podobnie jak w Adamopolu – podziwiać drewniane budownictwo. Zachowane budynki pochodzą z okresu od lat 70-tych XX wieku do lat 30-tych XX wieku. Majdan Brzezicki to kolejna wieś w gminie Piaski. Tutaj turyści mogą zobaczyć Zagrodę i dom drewniany. Oba obiekty pochodzą z lat 30-tych XX wieku.
Z kolei w Wierzchowiskach będziemy mogli zwiedzić murowany młyn, który ma niemal 100 lat. W Kawęczynie czeka nas mniej więcej to samo, co w poprzednich wsiach, natomiast tutaj warto także zwrócić uwagę na drewnianą kuźnię, której budowa przypadła na 1938 rok. W Gardzienicach na tzw. Borku będziemy mogli podziwiać spichlerz dworski z 1908 roku. Natomiast w Siedliszczkach oczom turystów ukaże się stary budynek szkoły. Na Borkowszczyźnie czeka na nas gajówka, pochodząca z początku XX wieku. Zaś w Kłębowie godnymi uwagi są Gorzelnia oraz Brykieciarnia. Oba obiekty pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.
Gmina Mełgiew
W samym Miełgiewiu to, co warto zobaczyć to na pewno zajazd, który powstał już w pierwszej połowie XIX wieku. Poza tym w Miełgiewiu oraz w innych miejscowościach położonych w granicach terytorialnych tej gminy znajdują się również zagrody i domki drewniane – tak jak już opisywaliśmy to w przypadku poprzednich zabytków. Natomiast w Janowicach zwiedzić można jeszcze murowaną mleczarnię, której budowa zakończyła się w 1920 roku.
Prawdziwa atrakcja turystyczna tej gminy znajduje się w Minkowicach. Mowa jest tutaj bowiem o dworcu kolejowym, który powstał pod koniec XIX wieku. Jest to budynek drewniany, zarówno jeśli chodzi o sam dworzec, jak i o dróżniczkę, która znajduje się nieopodal. Warto dodać, że ten zabytek znajduje się na liście rejestru zabytków. Kolejnym ciekawym obiektem w Minkowicach jest folwarczna obora, która pochodzi z 1912 roku.
Gmina Rybczewice
A czy jest coś, co można zwiedzić w gminie Rybczewice? Oczywiście, że tak! Mowa tutaj chociażby o pięknym, murowanym budynku szkoły w Rybczewicach, który pochodzi z 1920 roku. Z kolei w Wygnanowicach będziemy mogli podziwiać drewniany młyn wodny, który pochodzi z 1900 roku oraz murowane domy, które powstały tutaj w latach 20-tych XX wieku. Poza tym w pozostałych miejscowościach znajdziemy to, co już bardzo dobrze znamy, czyli drewniane domki.
Gmina Trawniki
Każdy, kto będzie przebywał na terenie powiatu świdnickiego i zechce zawitać do gminy Trawniki, musi koniecznie odwiedzić Biskupice. Jest to wieś bardzo historyczna, posiadająca wiele zabytków. Pisał o niej nawet sam Jan Długosz, już w XV wieku. Właśnie z XV wieku zachował się urbanistyczny układ miejscowości. W późnym średniowieczu Biskupice służy bowiem biskupom krakowskim za siedzibę. Dlatego też zabytki w Biskupicach są ściśle związane z Kościołem katolickim. Przez wiele wieków istniał tutaj drewniany kościółek, ale z biegiem lat ta sytuacja uległa zmianie. W roku 1712 Remigiusz Piasecki postanowił ufundować murowany kościół w Biskupicach. Świątynię w stylu barokowym wzniesiono do 1727 roku, natomiast w 1781 roku nastąpiła jej konsekracja. Świątynię tę możemy zresztą podziwiać do dziś. Aktualnie jest to kościół parafialny św. Stanisława.
Co jeszcze warto zwiedzić w Biskupicach? Każdy, kto tu przyjedzie na pewno nie zawiedzie się, gdy obok kościoła zobaczy zabytkową plebanię, pochodzącą z 1730 roku. Autorem tegoż budynku był ponoć sam Rybiński, słynny majster z Warszawy. Jak kościół i plebania to – rzecz jasna – nie mogło zabraknąć nekropolii. W Biskupicach znajduje się katolicki cmentarz, gdzie pierwsze pochówki odbywały się co najmniej od pierwszej połowy XVIII wieku. Cmentarz otacza mur. Nekropolia prócz zwykłych grobów również posiada w sobie zabytki. Mowa tutaj chociażby o kaplicy grobowej rodziny Radzimińskich z 1832 roku, czy też o kaplicy grobowej rodziny Popławskich, także z XIX wieku.
To nie koniec atrakcji w Biskupicach. Choć brzmi to trochę, jakby ktoś robił ksero, to jednak jest to faktem – w Biskupicach również są dwa cmentarze żydowskie: Stary i Nowy, zupełnie jak w Piaskach. I podobnie jak w Piaskach Stary Cmentarz Żydowski pochodzi z XVIII wieku. Najstarszy zachowany grób stanął tutaj w 1792 roku. Do dziś możemy tutaj nawiedzić prawie 20 nagrobków, które zachowały się do naszych czasów. Z kolei Nowy Cmentarz Żydowski powstał tutaj w XIX wieku i służył jako aktywne miejsce pochówku aż do II wojny światowej, a konkretnie do 1942 roku. Niestety do czasów dzisiejszych zachowały się tylko dwa nagrobki.
Serdecznie zapraszamy do naszego powiatu!
Jest jeszcze wiele pięknych, historycznych miejsc godnych zobaczenia w powiecie świdnickim. Warto tutaj przyjechać, ze względu na to, że nasze miejscowości są przepełnione lokalna historią.