Dekada wspomnień i uroczystości na 105-lecie Izby Adwokackiej w Lublinie
Przygotowania do obchodów setnej piątej rocznicy istnienia lubelskiej Izby Adwokackiej, najstarszej izby prawniczej w Polsce, są już w pełni. Wydarzenie ma osobliwy charakter, ponieważ zostanie połączone z plenarnym posiedzeniem Naczelnej Rady Adwokackiej. Wieloletnie działania adwokatury zostały zapoczątkowane 29 marca 1919 roku, kiedy to w Lublinie doszło do historycznej chwili powołania pierwszych władz samorządowych dla adwokatów. Uroczystości jubileuszowe planowane są na 5 i 6 kwietnia.
Adwokat Maciej Chorągiewicz, pełniący rolę rzecznika prasowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, informuje o szczególnym wydarzeniu jakie jest planowane w ramach obchodów. Na cmentarzu przy ulicy Lipowej, wspólnie z prezydentem miasta, odbędzie się ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej Janowi Turczynowiczowi. To osoba niezwykle zasłużona dla Lublina – był nie tylko dziekanem Rady Adwokackiej, ale również zastępcą prezydenta, a później prezydentem Lublina w trzeciej dekadzie XX wieku.
Rzecznik Chorągiewicz podkreśla także, że innym ważnym elementem obchodów będzie inauguracyjne otwarcie wystawy medali prawniczych, które były zebrane przez Ferdynanda Rymarza na przestrzeni wielu lat. Wydarzenie to jest ściśle połączone z wydaniem katalogu, który zawiera najbardziej unikatowe i cenne elementy kolekcji. Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Lublinie, odbędzie się w budynku Muzeum przy Bramie i zostanie udostępniona dla szerokiej publiczności.