Nowatorski system szkolenia śmigłowcowego zaproponowany przez PZL-Świdnik
Jacek Libucha, Prezes Zarządu PZL-Świdnik, podzielił się swoją wizją na temat nowego podejścia do szkolenia załóg śmigłowców. W jego przekonaniu, proponowany przez firmę PZL-Świdnik system szkolenia dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej powinien powstać na trzech filarach. Pierwszym z nich są nowoczesne symulatory i urządzenia przeznaczone do szkolenia. Drugi filar ma stanowić najnowsze śmigłowce o charakterze szkolno-bojowym. Natomiast trzecim elementem według planu jest kompleksowe wsparcie logistyczne.
Obecnie Siły Zbrojne RP są wzbogacane o najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie śmigłowce. Ten dynamiczny wzrost możliwości wojska jest bezpośrednio związany z rosnącym poziomem technologicznym dostarczanych maszyn. Dotyczy to nie tylko samego śmigłowca, ale również zespołu napędowego, awioniki, sensoryki czy uzbrojenia. Wzrasta także liczba pokładowych systemów awionicznych, samoobrony oraz walki elektronicznej.
W związku z tym, konieczne jest przyjęcie nowego podejścia do szkolenia pilotów i techników. Kluczowe staje się dostarczanie zaawansowanych treningów oraz wsparcia logistycznego. Właśnie takie rozwiązania oferuje nowy system szkolenia, proponowany przez PZL-Świdnik. Ten system ma być realizowany równolegle z dostarczaniem śmigłowców szkolno-bojowych, a także zapewniać pełne wsparcie logistyczne.