Zaczytany Świdnik
W Świdniku stanęły ławki z Zaczytaną Wystawą Literacką
O co chodzi? W skrócie o to, że w naszym mieście od 3 sierpnia każdy mieszkaniec i każda mieszkanka może skorzystać z Zaczytanej Wystawie Literackiej na świeżym powietrzu. Ławki stoją na placu Konstytucji 3 Maja i jest ich aż osiem. Zaczytana Wystawa Literacka jest to program edukacyjny, który ma na celu promowanie czytelnictwa. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest fundacja Zaczytani.org.
Ogólnopolska inicjatywa
Zaczytani.org postarała się o to, aby ławki, na których można czytać książki stanęły w miejscowościach w całym kraju. Ławki kolorystycznie przypominają obrazy, na których można usiąść, co przykuwa uwagę i wpływa pozytywnie na ogólną atrakcyjność projektu. Każda książka jest przypisana do konkretnego rodzaju literackiego. Usiadłszy na danej ławce można zeskanować kod, który się na niej znajduje, a następnie wysłuchać jednego z dwóch audiobooków (do każdej ławki są przypisane dwa audiobooki).
Co proponują poszczególne ławki?
W zależności od tego, gdzie się usiądzie można wysłuchać różnych utworów. I tak Ławka Marzeń oferuje czytelnikom „Świteź” oraz „Świteziankę” autorstwa narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza. Ławka Smakuj to znów Mickiewicz i epopeja „Pan Tadeusz” albo, w zależności od wyboru „Wyspa Skarbów” Roberta Louisa Stevensona. Na Ławce Nie zawracaj mi trąby można posłuchać „Kotka Psotka” Marii Konopnickiej bądź „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, natomiast Ławka Przytulanka to „Dziadek do orzechów” Hoffmana lub „Kopciuszek” z Baśni Braci Grimm.
Kolejne cztery ławki również mają po dwie propozycje. Korzystają z Ławki Akademii Pana Kleksa posłuchamy „Co słonko widziało” oraz „Co ja wyczytam w książce” Marii Konopnickiej. Ławka Nazywaj to „Cierpienia młodego Wertera” Goethego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, natomiast Ławka Działaj to „Tajemniczy Ogród” Burnetta oraz „Czerwony Kapturek” Braci Grimm. Ostatnia ławka to Ławka Słuchaj. Tutaj możemy posłuchać „Krzaku Dzikiej Róży w Ciemnych Smreczynach” Jana Kasprowicza albo „Fortepianu Chopina” Cypriana Kamila Norwida.