Świdnik: Wyniki matur
Jak poszło świdnickiej młodzieży?
Znamy już wyniki egzaminów dojrzałości, które zdawali uczniowie z techników oraz liceów w Świdniku. Opinie na temat tegorocznych matur były podzielone. Można było odnieść wrażenie, że młodzież nie narzekała na tematy z języka polskiego, natomiast w przypadku przedmiotów ścisłych pojawiło się kilka trudnych zadań. Czy obawy te mają swoje odzwierciedlenie w wynikach? Ciekawą kwestią jest także to, jak nasi uczniowie prezentowali się na tle wyników wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Przyjrzymy się więc tym zestawieniom.
Co poszło lepiej, a co gorzej?
Zacznijmy od Zespołu Szkół nr 1. Tutaj do matury przystąpiło 32 uczniów, natomiast tylko 12 zdało. Jeśli chodzi o średnią, to najgorzej wypadła matematyka – 33%, potem był język polski – 39%, a na końcu język angielski – 50%. Odrobinę lepiej wypadło Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Do matury przystąpiło 48 uczniów, a zdało ją 28. Najgorzej wypadł język polski – 40%, potem była matematyka – 52%, a znów najlepszy był język angielski – 79%.
A jak to było we świdnickich liceach? W obu placówkach wyniki były znacznie lepsze. I LO miało w tym roku 88 maturzystów, a nie zdało tylko 8 z nich. Średnie wyniki wyszły następujące: język polski 54%, matematyka 68%, język angielski 90%. II LO miało najwięcej uczniów przystępujących do egzaminu dojrzałości, bo aż 107. 18 z nich nie zdało matury. Znów najgorzej wypadł język polski – 54%, potem była matematyka – 63%, a najlepszy znów język angielski – 87%.
Skala wojewódzka oraz krajowa
Jak wyniki uplasowały się w województwie lubelskim? 8% wszystkich uczniów w ogóle nie zdało matury i będą mogli spróbować ponownie za rok. Z kolei 15% może poprawić już w sierpniu bieżącego roku, natomiast 77% pomyślnie przeszło przez egzamin dojrzałości. Jest to wynik dość zbliżony do wyników ogólnokrajowych. W całej Polsce 78,2% maturzystów zdało, 6,3% nie zdało, a 15,5% będzie poprawiać w sierpniu. W 2022 roku w Polsce maturę zdawało w sumie 268 257 uczniów.
Język polski w kwestii średnich wyników wypadł zdecydowanie najgorzej, gdyż tutaj uczniowie średnio osiągali 54%. Następny jest język niemiecki – 57%, dalej matematyka – 58%, a na końcu język angielski – 76%.