Wychowanie patriotyczne w przedszkolu
Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
O potrzebie wychowania patriotycznego już od najmłodszych lat dyskutowano od dłuższego czasu. Niektórzy okazali się być przeciwni temu pomysłowi, z kolei inni wyrazili aprobatę, aby go realizować. W Świdniku wychowanie patriotyczne odbywa się na co dzień w placówce opiekuńczo-wychowawczej jaką jest Przedszkolne nr 3 w Świdniku. Efektem tych działań było między innymi uczczenie przez przedszkolaków pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uczczenie pamięci połączone z konkursem
1 marca, we wtorek przypadł dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wychowankowie Przedszkola nr 3 oddali cześć bohaterom, natomiast na tym się nie skończyło. Dyrekcja przedszkola nawiązała bowiem współpracę ze Stowarzyszeniem Zwykłym Marsz Szlakiem Józefa Franczaka pseudonim „Laluś”. W jakim celu? Otóż te dwa podmioty postanowiły wspólnie zorganizować konkurs plastyczny. Tytuł konkursu to: „O tych, którzy zachowali się jak trzeba”. Adresatami konkursu są dzieci w wieku lat 6 oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Wychowanie patriotyczne pełną parą
Należy podkreślić, że to nie jedyne działania Przedszkola nr 3 w ramach rozbudowanego wychowania patriotycznego. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości placówka zorganizowała projekt „Zielnik Polski”. Trzy lata temu, w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej przedszkole wzięło udział w obchodach patriotycznych w Miejskim Ośrodku Kultury. Obecnie, również we współpracy ze wspomnianym już Stowarzyszeniem przedszkole bierze udział w przedsięwzięciu „Piękna Nasza Polska Cała”.
To nie wszystko. Dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 3 cyklicznie biorą udział w różnych innych projektach artystycznych. Przykładem może być tutaj robienie upominków oraz wysyłanie kartek do kombatantów Powstania Warszawskiego. Mowa tu także o całym szeregu innych akcji. Przykładowo przedszkolaki wzięły udział w nagraniach do teledysku do utworu „Hymn Braci Lubelskiej”.
O zmianach w nauce i wychowaniu młodych ludzi przeczytasz także w tym artykule.
Dobrze, że uczy się patriotyzmu w szkole pomimo mody na bycie obywatelem świata. Jak pokazuje teraźniejszość – pandemia, wojna, przynależność państwowa ma dużo do powiedzenia.